Logo Logo
Na co myslet při koupi nového rotopedu?
  • 10.10.2020
  • rotoped

Chcete zůstat fit a cvičit při nepřiznivém počasí nebo v zimních měsících a přemýšlíte nad koupí rotopedu? V tomto článku se podíváme na všechna kritéria, která byste měli před koupí nového rotopedu promyslet. Díky tomu poznáte, čemu přikládat větší váhu a čemu menší váhu, což vás velmi rychle posune ke koupi správného rotopedu. Pojďme na to!

Stabilita

Vysoká stabilita by měla být samozřejmostí, a to platí pro stabilitu na podlaze i stabilitu během jízdy, při které byste se neměli na rotopedu kymácet. V podstatě se dá říct, že čím vyšší hmotnost rotopedu, tím lépe drží na podlaze a je při jízdě bezpečnější. Rotopedy o hmotnosti menší než 20 kg nebo méně logicky tento předpoklad nesplňují, a proto je ani nedoporučujeme.

Vysoká maximální nosnost

Pokud nabízí rotoped vysokou maximální nosnost, tak to velmi často svědčí o použití kvalitních komponentů pohonného systému a o enormní stabilitu rámu. Kvalitní rotoped by měl mít maximální nosnost na hranici 130 až 150 kg. Rotopedy s maximální nosností po 100 kg nedoporučujeme.

Hmotnost setrvačníku

Pocit jízdy na rotopedu a samotný chod na tomto trenažéru by měl být co nejplynulejší. Nerovnoměrný chod by mohl mít časem nepříjemný dopad na vaše klouby. Z toho důvodu doporučujeme se zaměřit na hmotnost setrvačníku (hmotnost zátěžového kola). Zde platí – čím vyšší hmotnost setrvačníku, tím plynulejší chod rotopedu. Minimální hmotnost setrvačníku by tak měla být kolem 5 kg. Kvalitní rotopedy mají hmotnost setrvačníku kolem 9 kg.

NABÍDKA ROTOPEDŮ

Tichý chod

Váš nový trenažér by měl být co možná nejtišší. Kdo bydlí v bytovém domě, ten chápe, o čem je tady řeč. Tichý chod vám umožní trénovat i ve velmi pozdních či brzkých hodinách.

Brzdový systém

Pro zvýšení intenzity vašeho tréninku na rotopedu se používá zvýšení odporu / zátěže. To je docílené brzdnými systémy, které ovlivňují chod setrvačníku. Čím více brzdný systém brzdí setrvačník, tím těžší je šlapání a tím intenzivnější je vaše jízda. Rozlišujeme však 3 brzdné systémy:

  • Magnetický brzdný systém
  • Třecí brzdní systém
  • Elektromagnetický brzdný systém (indukční)

Třecí brzdné systémy naleznete spíše na levnějších modelech rotopedu. Většina rotopedů disponuje magnetickým brzdným systémem, kde je setrvačník brzděn magnetickou silou permanentního magnetu. Magnetické brzdné systémy nabízejí rovnoměrný odpor, stabilnější křivku zátěže a jelikož se nejedná o mechanickou brzdu, tak při brzdění nedochází k opotřebování.

Také indukční brzdné systémy pracují bez opotřebování, čímž velmi zvyšují svoji životnost. Oproti magnetickým systémům však nebrzdí díky permanentnímu magnetu, ale díky pevné elektrické cívce. Rotopedy s tímto brzdným systémem jsou velmi tiché a nabízejí lepší ovládání zátěže. 

Stupně a ovládání zátěže

I ty nejjednodušší rotopedy by měly disponovat vícestupňovým zátěžovým systémem. Měly byste však vybírat rotopedy s co nejlepším ovládáním zátěže, což je podle nás elektrické ovládání. Je to přesnější varianta, která se může ovládat na panelu nebo je součástí nabízených programů jízdy. Aby mohlo rotoped využívat více osob různých výkonnostních kategorií, tak doporučujeme vybírat rotoped, který má minimálně 16 stupňů zátěže.

HRC programy

Kvalitní rotoped by měl disponovat aspoň jedním HRC programem. Tyto programy jsou řízené tepovou frekvencí jezdce a ovlivňují zátěž proto, aby vaše tepová frekvence zůstávala při jízdě stále stejná. Programy se různí a jsou určené například pro zvýšení kondice nebo spalování tuků.

NABÍDKA ROTOPEDŮ

Snímače tepové frekvence

Během jízdy je možné použít více způsobů měření tepové frekvence. V tomto přehledu si ukážeme výhody a nevýhody jednotlivých způsobů.          

Ušní upínka 

+ Jednoduše se nasazuje na ušní boltec. Tepová frekvence se převádí kabelem z upínky na displej nebo jiné zařízení

-  Kabeláž od ušní upínky při jízdě často překáží a upínka může velmi rychle sklouzávat z boltce a tím ovlivnit měření.

Snímače v rukojetích

+ Žádná externí kabeláž, stačí mít stále obě ruce na rukojeti

-  Je však nutné mít ruce stále na rukojetích, aby se nepřerušil okruh. Bohužel může přitom docházet k ovlivnění měření a následných výsledků

Hrudní pás   

+ Bezdrátové snímání vaší tepové frekvence. Umožňuje přesné měření a další použití dat (například pro HRC program)

-  Hrudní pás často není součástí rotopedu a musí se objednat zvlášť.

Displej

Volba programů, procházení funkcí a čtení dat na displeji by mělo být jednoduché, přehledné a intuitivní. Doporučujeme vsadit na rotoped s displejem, který má podsvícení.

Displej by měl při jízdě ukazovat alespoň tyto data:

  • Vzdálenosti
  • Tepová frekvence
  • Čas
  • Rychlost

Sedlo

Sedlo hraje v případě výběrových kritérií u rotopedu spíše menší roli, jelikož sedlo je věc, která se dá v případě nepohodlí jednoduše vyměnit.

Rozměry rotopedu

Než nějaký rotoped koupíte, tak byste měli vzít rozhodně v potaz jeho rozměry. Nechcete u sestavování zjistit, že je rotoped na váš pokoj moc velký. Rozměry rotopedu po sestavení jsou součástí produktového listu. Tam se mimo jiné i dočtete maximální výšku jezdce, abyste na opačnou stranu nekoupili pro sebe moc malý rotoped.

NABÍDKA ROTOPEDŮ

Doufáme, že jsme vám v tomto článku přiblížili důležitá kritéria, která rozhodují v případě koupi nového rotopedu. Uvidíme se u dalšího článku!