Logo Logo
Je Hardtail-MTB to nejlepší kolo na zimu?
  • 03.08.2020
  • MTB. hardtailové kolo,

Hardtailové horské kolo (pevná zadní stavba a odpružená přední vidlice) má ze všech tří typů, které budeme srovnávat (Hardtail, Cross, Gravel) nejširší rozsah použití, od šotoliny až po lehké traily. Je však nejlepším kolem na zimu?

Teleskopická sedlovka, zadní odpružení, anebo komplexní z řídítek uzamykatelné tlumiče. Hardtailové kolo tento typ příslušenství nenabízí, což však neubírá na zábavě z jízdy. Je pravda, že kdo si myslí, že může v zimě s hardailem sjíždět nejdrsnější enduro traily na plné pecky, tak se mýlí. Pevná zadní stavba kola a odpruženou přední vidlice se 100 mm zdvihem na hrubém terénu rychle dosáhnou svých hranic. Na lehkých až středně náročných trailech však ani Cross-Bike, ani Gravel-Bike nedokáže držet krok s původním horským kolem, reprezentovaným Bulls Copperhead 29 RS. Každý, kdo více tráví léto na celoodpruženém kole s 130 milimetrovým zdvihem, si v zimě na hardtailu může zlepšovat techniku jízdy. Jelikož k tomu jezdit co nejrychleji i v těch nejtěžších terénech je potřeba mít výborný cit v řídítkách.

Na šotolině jsou nevýhody oproti ostatním dvěma zkušebním kolům minimální. Jakmile se 2,5 kilové kolo už jednou dostane na vhodné tempo, jste dokonce potěšeni, že ne každý oblázek, nad kterým se zadní kolo převalí, pocítíte v zádech. Neboť široké pneumatiky poskytují nejen dostatečnou přilnavost v terénu, ale i komfort pohodlného sezení. Dokonce i ve strmých stoupáních poskytují převodníky 2x11 vždy ten správný převod. U závodní verze převodů 1x11 od Srams, instalované na ostatních dvou kolech, je třeba o něco více silového vypětí. Ti, kteří se v zimě bez trailů obejdou, mohou u svého hardtailu použít pevnou karbonovou vidlici. Hardtail bude asi o kilo lehčí a údržba bude ještě jednodušší.

HARDTAILOVÁ KOLA

PLUS - Hardtailové horské kolo má ze všech tří typů (Hardtail, Cross, Gravel) nejširší rozsah použití, od šotoliny až po lehké traily. Široké pneumatiky poskytují podstatně více komfortu a přilnavosti v terénu. Široká a rovná řídítka slouží velmi dobré kontrole nad kolem na lehčích trailech. Široký rozsah převodů 2x11.

MINUS - Ve srovnání s ostatními dvěma koly váží hardtail o zhruba 2-3 kg více, a proto je na startu i při stoupání trochu pomalejší. Vidlice je náchylnější ke korozi.

Je tedy hardtailové kolo to nejlepší kolo na zimu?