Logo Logo
Jak vybrat cyklistickou obuv
  • 03.08.2020
  • cyklistická obuv, cyklistické tretry, cyklistické boty,

Krátce řečeno – správná cyklistická obuv usnadní a zefektivní jízdu na vašem kole, což platí pro amatéry i profíky. Kdo zvažuje pořízení cyklistické obuvi, ten by měl mít na paměti dvě věci – Na jaký typ kola si tretry vybírám a jaký typ pedálů chci použít? Rozhodně nebudete chtít vybírat silniční cyklistické tretry, když máte BMX kolo s platformovými pedály. Jak a podle čeho si vybrat správnou cyklistickou obuv se dozvíte v tomto článku.

Jaký vybrat typ cyklistické obuvi

V podstatě se dá vybrat ze dvou druhů cyklistické obuvi

Cyklistické tretry

Cyklistické tretry s nášlapnými systémy mají na podrážce přidělané takzvané „kufry“, které se zacvakají do pedálů. Tento systém nabízí vysoce efektivní využití síly při šlapání, jelikož se síla při ní přenáší pohybem nohy nahoru i dolů.

Někteří lidé se děsí představy mít nohu pevně připevněnou k pedálu a to hlavně ze strachu neodpojení nohy při pádu nebo zabrzdění. To však je jednodušší, než si myslíte. Stačí prostá rotace nohy do strany a bota se z pedálu uvolní. Jako téměř u všech věcí jde o zvyk, který si při použití nášlapných systémů velmi rychle osvojíte.

Cyklistické boty

Cyklistické boty pro platformy mají tuhou, gumovou podrážku, která na platformových pedálech neprokluzuje. K tomu pomáhají i výstupky (piny) na pedálu, které zlepšují přilnavost boty. Díky tomu bota nabízí stabilitu, bezpečí a pohodlí nohy. Často využívané jezdci na BMX, dirtových či sjezdových kolech, protože jim boty při skocích či rychlých pasážích umožní s nohou libovolně pohybovat. Při těchto disciplínách se jezdci soustředí hlavně na frekvenci šlapání, než na její efektivitu. 

Správný výběr cyklistické obuvi

Dle druhu cyklistiky a jízdního stylu se vyrábí různá cyklistická obuv.

MTB tretry

Cyklisté na horských kolech dávají přednost odolným cyklistickým tretrám s tuhou podrážkou. Vnější části treter se vyrábějí z robustních a odolných materiálu, aby chránily jezdce před vodou, bahnem, kameny nebo kořeny, a přitom samy tretry nepřicházely k úhoně.

Chůze k jízdě na horském kole patří. Ať už musíte své kolo přenést nebo jej tlačit přes neprůjezdné pasáže. Kvalitní tretry na horská kola jsou tomu uzpůsobena hrubou, profilovanou podrážku pro co nejlepší přilnavost. Pro zjednodušení chůze jsou kufry většinou skryté v podrážce. I modely treter pro horská kola se různí svým nasazením. Cross country a závodní modely jsou tužší, než pro enduro, jelikož je při nich větší soustředění na efektivní šlapání. Samozřejmě existují tretry pro horská kola s nášlapnými systémy nebo bez nich. 

Boty pro BMX a dirtová kola

Tento typ obuvi už více připomíná klasickou obuv. Jsou však ještě více robustní a flexibilní. Hlavní fokus je na stabilitu, podporu a přilnavost. Vnější části těchto bot se vyrábějí z robustních a odolných materiálu, aby chránily jezdce před vodou, bahnem, kameny nebo suti, a přitom samy tretry nepřicházely k úhoně. Podrážka má přilnavý profil. Boty pro BMX a dirtová kola se vyrábějí bez nášlapných systémů nebo s nimi.

Silniční tretry

Pro co nejlepší a nejefektivnější přenos síly jsou tretry pro silniční kola velmi tuhé a lehké. Není určená pro chůzi, podrážka není nijak profilovaná. Kufry zabírají většinu části podrážky, aby se síla lépe přenášela do pedálů. Některé typy silničních treter se dají tvarovat, aby vašim nohám dokonale sedly.

Trekové tretry

Tretry na treková kola mají o něco měkčí podrážku, za to se dá s nimi velmi pohodlně chodit. Od pohledu trochu připomínají tenisky, mají však zpevněnou špičku pro ochranu před sutí nebo kameny a podrážka je přilnavá. Většina trekových treter je kompatibilní s nášlapnými systémy. Případně kufry jsou schované v podrážce pro co nejkomfortnější chůzi.

Tretry na spinning

Pro spinning existují a velmi se doporučují speciální tretry. Silniční tretry mají většinou jiný typ nášlapných systémů, než mají spinningová kola.

Vložky pro větší komfort a stabilitu

Správně použité kvalitní vložky do bot a treter zvyšují efektivitu šlapání a snižují riziko zranění.

Každé šlápnutí do pedálů zvyšuje zátěž na chodidlo, kolena a kyčle a dokáže vést k vleklým zdravotním problémům.

O zdravotních komplikacích na kole a jak jim předejít jsme psali v tomto článku >>

Podrážky pomohou nohu stabilizovat a chránit před možnými problémy.

Jaký vybrat typ pedálů?

Jak jsme již zmínili u typu cyklistické obuvi, tak existují i dva typy pedálů. Nášlapné pedály a platformy. Nášlapné pedály můžeme rozdělit na dva systémy: pro horská kola a silniční kola.

Nášlapné pedály pro treková a horská kola mají stejný nášlapný systém, kdy na podrážkách je prostor pro kufry na 2 díry. Tomuto nášlapnému systému se často nazývá SPD podle nejznámějšího nášlapného systému od společnosti Shimano. Nášlapné pedály pro silniční kola mají jiný typ systému, například SPD SL od Shimano nebo Look System. U těchto systému se kufry montují na 3 díry. 

Trekové pedály

Pro treková kola se vyrábějí kola s nášlapnými systémy i platformami. Cyklisté na delší vzdálenosti používají i kombinaci obou, kdy na jedné straně pedálu mají nášlapný systém pro tretry a na druhé straně pedálů hladkou plochu pro jiný typ obuvi.

Silniční nášlapné pedály

Kufry na nášlapné pedály silničních kol jsou trochu větší pro co nejlepší rozdělení sil při šlapání. Nejznámější systém tohoto druhu je SPD-SL od Shimano. Platformy pro silniční kola by měly být co nejlehčí.

MTB pedály

Nášlapné pedály pro cross country, závodní a cyklokrosová kola jsou většinou velmi lehké, malé a s dobrými samočistícími vlastnostmi. Jak jsme již zmínili, u sjezdových horských kol jsou dominantní platformy, které mají velkou plochu a dobrou přilnavost.

Malý tip

Při koupi samotných kufrů vybírejte stejnou značku, jaké máte pedály.