Logo Logo
Jak si vybrat cyklistickou bundu
  • 04.02.2020
  • cyklistická bunda, cyklistické bundy

Nemít zahrnutou cyklistickou bundu do svého cyklooblečení a vybavení si dnes většina z nás dokáže jen stěží představit. A to právem! Krom svých funkčních vlastností totiž nabízejí i vysoký komfort při nošení nejen na kole, ale i při pěší turistice či každodenním užití. V tomto článku se podíváme, na co se zaměřit před koupí cyklistické bundu.

Je jedno, jestli jedete na horském kole, silničním kole či trekovém kole – pro každou z těchto možností najdete speciální druhy cyklistického oblečení. Cyklistické bundy tak dle nároků cyklisty chrání před větrem, deštěm či nízkými teplotami. Lepší bundy mají samozřejmě více schopností dohromady. Co však odděluje cyklistické bundy od jiných outdoorových bund a jak to bezpečně poznat? V první řadě je to střih, který je u cyklistických bund uzpůsobený tak, aby seděl cyklistovi při jeho jezdecké poloze. Pak samozřejmě nízká hmotnost, která se zmenšuje s kvalitnějšími a specializovanějšími cyklistickými bundami, které jsou hlavně využívané v závodní cyklistice.

 

Základem je správná velikost

Díky již zmíněnému charakteristickému střihu nabízejí cyklistické bundy optimální komfort a ochranu hlavně v jezdecké poloze. Přesněji řečeno mají delší zádovou část a rukávy, které jsou většinou doplněny o elastické gumové lemy zabraňující sklouzávání bundy během jízdy na kole.

To však neznamená, že by všechny cyklistické bundy měly jednotný střih.  Ženská anatomie se od té mužské v lecčem liší, a proto tomu musí být přizpůsoben i střih cyklistických bund. Jak už to u oblečení bývá, tak dámské cyklistické bundy pak bývají oproti těm mužským většinou i jinak designově a barevně řešené.

 

Cyklistické oblečení do každého počasí

Dle počasí má cyklista na výběr z více druhů bund, což jsme už nastínili v předešlé kapitole. Nepromokavá, větruvdzorná, zateplená či bez zateplení, hardshell nebo softshell, do každého počasí se dle svých předností hodí jiný typ. Jestli-že hlásí větrno, tak je rozhodně správnou volbou větruvzdorná cyklistická bunda. Ty jsou k mání buď jako miniaturní větrovky, které schováte i do zadní kapsy na dresu. Pokud je však chladněji a vy potřebujete zateplenou bundu, tak sáhněte po větruvzdorné softshellové cyklistické bundě. Výhodou softshellové bundy je její vysoká prodyšnost, takže budete mít pod bundou příjemný pocit i při náročných stoupáních. Mnoho modelů softshellových cyklobund se vyrábí s odepínacími rukávy, takže pokud vám v ní začne být teplo, tak z ní velmi rychle můžete udělat cyklistickou vestu.  

V případě deštivého počasí je rozhodně nejvyšší čas sáhnout po hardshellové cyklistické bundě. Taková bunda vás rozhodně udrží suché, nicméně její vlastnosti, použité materiály a střih z ní dělá trochu těžší a méně praktickou bundu oproti větrovkám. Její prodyšnost je taktéž menší oproti větrovkám, nicméně velmi silnou stránkou jsou dva faktory – díky integrované membráně jsou hardshellové bundy nejen nepromokavé, ale taktéž větruvzdorné!

NABÍDKA CYKLOBUND

Na co před koupí myslet?

Tato kapitola by měla nejspíš být úplně na začátku celého článku. Před koupí si rozhodně položte otázku, za jakým účelem si chcete cyklistickou bundu koupit? Do jakého počasí ji potřebujete?

Jezdíte radši v poklidu na trekkovém kole nebo máte rádi rychlost na silničním kole? Zima a déšť vás nemohou odradit nebo je větrné počasí váš strop? Jste závodně orientovaní cyklisti, kteří kladou důraz na aerodynamický střih, nízkou hmotnost a větruvzdornost, nebo jste spíš cyklisti na delší trasu, který bude spíš kvitovat ochranu proti dešti, větru a bahnu?

Věříme, že vám tento článek pomohl všechny otázky zodpovědět a pomohl najít cyklistickou bundu přesně pro vás!