Logo Logo
Elektrokolo – na co před koupí myslet
 • 18.07.2020
 • elektrokolo, elektrokola,

Vybrat nové elektrolo není snadné a jeho výběr by se tak neměl uspěchat. Důležité je vybírat kolo, které je na míru vám a vašim potřebám, a ne výherce různých testů a recenzní. V tomto článku se tak dozvíte, na co si dát při koupi elektrokola pozor a nad kterými vlastnostmi se před koupí zamyslet.

Typy pohonu

Společně s baterií je pohon srdcem elektrokola. Obecně se pohon u elektrokol rozděluje na dva druhy.

Nábojový motor

Vše začalo v náboji ve předním či zadním kole elektrokola. Motor v zadním náboji má výhody hlavně v přenosu sil a stále zůstává nejrozšířenějším typem pohonu elektrokol.

Středový motor

Vedle nábojového motoru existuje na trhu elektrokol hodně rozšířený motor ve středu kola – středový motor. Výhodou jsou bezkonkurenční jízdní vlastnosti a spolehlivost.

Výhody a nevýhody středového a nábojového motoru

Jak už to často bývá, obě varianty pohonu mají své výhody a nevýhody. Nábojový motor se dá jednoduše pořídit jako náhradní díl, kterým dovybavíte své stávající kolo. Nevýhodou je již zmíněné zatížení hmotností samotného motoru, vyšší spotřeba a vyšší hlučnost.

Díky pozici středového motoru je kolo optimálně vyváženo, což jen přidává na perfektních jízdních vlastnostech. Vysoká spolehlivost, vysoká efektivita a delší dojezdy jsou dalšími zbraněmi těchto typu elektrokol. Nevýhodou je rozhodně pořizovací cena, která je u kol s tímto typem pohonu vyšší.

Jedničkou u výrobců motorů do elektrokol je rozhodně společnost Bosch, která však vlastní elektrokola nevyrábí.

NABÍDKA ELEKTROKOL

Výkon motoru

Elektrokola a jejich výkon podléhají platnou evropskou a českou legislativou. Abyste mohli jezdit na elektrokole bez jakýchkoliv dodatečných povinností, tak musí mít vaše elektrokolo maximální jmenovitý výkon 250 W a maximální rychlost s asistencí motoru 25 km/h – poté by se měla pomoc motoru vypnout.

Všechno nad tím podléhá již zmíněným dodatečným opatřením, což například jsou – registrační značka, homologace, povinnost přilby, zákonné pojištění nebo řidičské oprávnění.

Má elektrokolo řazení (převody)?

Ano, i elektrokolo má řazení a správná volba převodů je rozhodně jeden z důležitých aspektů jízdy na elektrokole. Pokud budete elektrokola srovnávat, tak rozhodně srovnávejte typy s planetovou převodovkou v zadním náboji a typy s klasickým řetězem a přesmykačem, který je mnohem citlivější na údržbu. Různé typy převodů a různí výrobci s sebou přináší i různé kvality elektrokol. Již jsme zmínili, že řazení je při jízdě na elektrokole velmi důležité. Jeho intenzita se odvíjí od krouticího momentu samotných motorů a správné řazení zvyšuje životnost komponentů a samotný dojezd.

Výdrž baterie

Kapacita baterie je společně s výkonem elektromotoru hlavním faktorem pro dojezd vašeho elektrokola. Kapacita se uvádí v ampérhodinách (Ah) nebo watthodinách (Wh). Při srovnávání kapacit baterií na to myslete a nezaměňte tyto jednotky. Kromě kapacity baterie hraje při výběr elektrokola i délka její nabití. Obecně se dá říct, že baterie o větší kapacitě potřebuje delší čas na nabití. Není to však pravidlem.

Hmotnost elektrokola

Při výběru rozhodně myslete na hmotnost elektrokola. Jestliže vám při jízdě dojde již zmíněná baterie, pocítíte každé kilo kola navíc. Doporučujeme tak i vybírat na vaše elektrokolo příslušenství z lehkých materiálů.

Hmotnost elektrokola od 25 kg do 30 kg není žádnou vzácností a pokud připočítáte partnerovo kolo, tak už jste na 50 kg až 60 kg. Vzít je tak autem s sebou na dovolenou dokáže být pořádný oříšek a nejeden nosič kol s nimi narazí na své limity. Pro snížení hmotnosti doporučujeme vyjmout z kola baterii a jednoduše odnímatelné příslušenství.

Náhradní díly a příslušenství

U rychlostí kolem 25 km/h je zapotřebí vlastnit dobré brzdy. V ideálním případě vsaďte na válečkové nebo kotoučové brzdy. Díky vysoké rychlosti a vyšší hmotnosti kola se prodlužuje i jeho brzdná dráha. Kvalitní brzdy s odpovídající brzdnou sílou jsou dílem, na kterém by se nemělo šetřit. Velmi důležité je na to myslet v případě, pokud své stávající kolo chcete přestavět na elektrokolo.

Rám by měl být dostatečně silný a odpružená vidlice musí být připravená odolávat většímu zatížení.

Zvláště důležité je mít:

 • Stabilní rám
 • Kvalitní brzdy
 • Osvětlení

Vždy u sebe mějte soběstačné osvětlení pro vaše elektrokolo. Jestliže vašemu elektrokolu „dojde šťáva“, tak vám nebude fungovat ani osvětlení. V ideálním případě bude ve vašem kole zabudované nábojové dynamo.

Po odstavení či zamknutí kola vždy vyjměte displej (pokud je odnímatelný) a nezapomeňte zamknout baterii. Nebylo by příjemné si hned po pořízení nového elektrokola kupovat novou baterii, protože ji někdo ukradl.

Výběr elektrokol

Kromě klasických městských elektrokol najdete na trhu horská elektrokola, trekingová elektrokola nebo skládací kola s elektropohonem. Dle vašich požadavků byste měli myslet na výběr rámu. Kdo preferuje elektrokolo na jízdu po městě, ten by měl sáhnout po diamantovém rámu (klasický standardní rám) nebo po sníženém rámu. Sníženy rám je často označován za doménu ženských kol, tudíž pro muže je standardní rám vhodnější. U elektrokol pro seniory je však kvůli lehčímu nasednutí a vysednutí vhodný snížený rám pro obě pohlaví.

Dle typu rámu je na elektrokole vbudovaná i jeho baterie. Moderní elektrokola s integrovanou baterii (full integrated) mají moderní až futuristický vzhled a jsou tak nepřehlédnutelná. Ne každé elektrokolo se hodí právě pro vás a je tak třeba dát do popředí své osobní požadavky a nároky před oceněními a testy.

Rekapitulace, na co při koupi elektrokola myslet:

 • Kapacita baterie a čas nabití
 • Dojezdová vzdálenost
 • Hmotnost
 • Typ elektromotoru
 • Jmenovitý maximální výkon a rychlost
 • Kvalitní brzdy a pláště kol

Jak prodloužit dojezdovou vzdálenost vašeho elektrokola

Každé elektrokolo má svoji dojezdovou vzdálenost, která je výsledkem kombinace fungování elektromotoru a baterie. Nicméně je plno faktorů, které můžete ovlivnit i vy a tím prodloužit vaši dojezdovou vzdálenost.

Tlak v pneumatikách – u horských elektrokol nižší tlak v pneumatikách snižuje valivý odpor a tím zvyšuje dojezdovou vzdálenost. Používejte zhruba 0,9 – 1,2 Bar

Řazení – už během článku jsme zmínili, že řazení má velmi zásadním způsobem vliv na dojezdovou vzdálenost. Stejně jako u klasických kol používejte lehčí převody na stoupání a těžší na rovině

Tlumiče – při jízdě po rovném povrchu se vlivem pružení tlumičů ztrácí část energie. Proto při takových výjezdech je dobré zablokovat přední vidlici a případně zadní tlumič

Výběr vhodné stopy – vždy používejte nejjednodušší stopu, abyste minimalizovat odpor terénu.

Podpora elektromotoru – používejte vhodně režimy vašeho elektrokola a zapojte do pedálů svoje svaly.

Údržba baterie – čím lépe se budete o baterii starat, tím déle bude držet kapacitu. Vesměs jako u všech jiných baterií se ji snažte skrýt před mrazivým počasím a přímým slunečním světlem. Můžete ji i častěji nabíjet, i když není úplně vybitá.

NABÍDKA ELEKTROKOL

Závěr

Při výběru elektrokola je množství faktorů na které je třeba myslet. Hlavně myslete stále na to, že vybíráte elektrokolo pro své potřeby a dle svých možností. Snad jsme vám tímto článek s výběrem pomohli a můžeme vám tak popřát krásnou a bezpečnou jízdu!