Logo Logo
Cyklistické návleky - ochrana nohou před chladem a deštěm
  • 28.01.2020
  • cyklistické návleky, cyklistické návleky na obuv

Cyklistické návleky jsou malým, ale za to efektivním a praktickým doplňkem, který vám rozhodně pomůže zpříjemnit cyklovýlet zvláště v chladnějších teplotách.

Lidské nohy jsou důležitým faktorem tepelné regulace lidského těla. Kdo má studené nohy, ten se minimálně pocitově cítí chladný a de facto – je mu zima. Obecně cyklistické boty, a hlavně pak sportovní modely jako cyklistické tretry pro silniční či horská kola, mají svrchní vrstvy z materiálů, které ne zrovna oplývají tepelnou izolací. Přesně pro tyto účely existují cyklistické návleky z neoprenu či umělé hmoty, které jsou nejen větruvzdorné, vodoodpudivé nebo dokonce kompletně nepromokavé a svými vlastnostmi zabraňují prochladnutí.

Čtěte dále a dozvíte se další užitečné rady a tipy, které vám pomohou s výběrem správných cyklistických návleků.

CYKLISTICKÉ OBLEČENÍ

Vlastnosti a druhy cyklistických návleků

Cyklistické návleky na obuv patří stejně jako cyklistické návleky na nohy a kolena a cyklistické legíny do skupiny oblečení chránicí před větrem, deštěm a zimou. Ať už v podzimních či zimních podmínkách, nebo když se v létě nepříjemně ochladí a přežene se nečekaný déšť – s cyklistickými návleky jste na všechny tyto překážky dobře připraveni.

Existují velmi tenké a lehké modely cyklistických návleků, ale i silnější a robustnější. Obecně vybírejte modely dle ročního období a nejlepších vlastností – kompaktnost, nízká hmotnost a rychlá manipulace (nejlépe přes suchý zip). Speciální návleky na zimu musí mít rozhodně kvalitní podšívku, která bude držet nohy v teple.

Všechny návleky na cyklistické tretry musejí mít ve spodní části dostatečně velký otvor na kufry pro nášlapné pedály silničních či horských kol. Pokud víte, že na cyklotúře budete často opouštět pedály, tak se rozhodně hodí mít spodní část návleků z odolných protioděrových materiálů.

Je rozhodně přínosem, jestliže mají návleky dostatek reflexních prvků, nebo zvolíte návleky v signálních barvách. Jak již bylo zmíněno, návleky se používají hlavně v chladnějších obdobích – podzim, zima, jaro. Převážnou část těchto ročních období je brzy tma. Tím pádem každý reflexní prvek, který přidá na vaší bezpečnosti, je vítaným doplňkem.

Při volbě materiálu, můžete sáhnout na již zmíněná umělá vlákna, která se v zásadě používají pro lehčí modely návleků. Nebo zvolit neopren, ze kterého se vyrábějí robustnější cyklistické návleky. Neoprenové návleky velmi dobře izolují, jsou větruvzdorné a v případě nepropustných švů i voděodolné. Návleky z umělých vláken jsou převážně opatřeny větruvzdornou a vodoodpudivou membránou a mají buď extra podšívku, nebo jsou bez tepelné izolace.

Velmi tenké modely cyklistických návleků jsou velmi elastické a používají se hlavně z důvodu zvýšení aerodynamiky. Jsou užívány závodními sportovci na krátké tratě v létě a nabízejí tak velmi malou tepelnou izolací a větruvzdornost.

Snad vám tento článek osvětlil problematiku cyklistických návleků a usnadnil práci s vyšim výběrem. S cyklistickými návleky na zimu budou kilometry na tachometru naskakovat i v chladných měsících kalendářního roku!