Logo Logo
Co je BMX?
  • 08.10.2020
  • BMX, BMX závody, BMX Freestyle

BMX je zkratka pro Bicycle MotoCross. Písmeno X značí anglické slovo „cross“, které v češtině znamená „kříž“ nebo „křížit“. Začátky BMX se datují do konce 60. let 20. století v USA, kdy jezdci na 20palcových kolech začali na kole předvádět různé triky a skoky. Předchůdci BMX kol se nazývali „Stingry“ a „Wheelie bike“, kteří si na začátku 70. let našli cestu i do západní Evropy. Už tehdy začali jezdci na Stingray kolech závodit na písčitých trasách, které obsahovaly strmé zatáčky a skoky. Jelikož tyto kola nebyla na tento druh závodění stavěná, tak se postupně začalo s vývinem stabilnějších rámů. Nový typ kol s novým rámem si však stále zachovával 20palcová kola a vysoká řídítka, nicméně se jednalo o první „opravdové“ BMX kolo. Boom BMX kol odstartoval mimo jiné i film „E.T.“ od Stevena Spielberga.

BMX závody a historie

Začátky BMX závodů můžeme datovat do dob, kdy děti a teenageři po celém světě začali na tomto typu kole závodit v terénních trasách mimo silnice. Na skocích a v zatáčkách se snažili vyrovnat motokrosům. Na počátku 70. let se v Kalifornii postavily první tratě určené přímo pro BMX kola, čímž se založily BMX závody, které známe dnes. Tratě se staly náročnější, s většími a technicky těžšími překážkami (roller, table top nebo rhytm section), betonovými klopenými zatáčkami a startovacími pahorky. S růstající popularitou se součástí tratí samozřejmě staly i tribuny pro diváky.

Do České republiky se BMX dostal pod názvem bikros v roce 1984 a již na začátku se těšil velké popularitě. Průkopníkem ve výrobě tohoto typu kol v naší zemi se stala firma Velamos Sobotín, která vyráběla kola RMX 20, BMX 20 a Sport cross 24. Tím pádem se v České republice vesměs jezdilo pouze na jednom typu kol, čímž při závodech rozhodoval hlavně jezdcův um a jeho šikovnost. Na pořádání závodů se zapojoval SVAZARM (Svaz pro spolupráci s armádou) a ČSTV (Československý svaz tělesné výchovy a sportu) a předními středisky byly v té době Rudná, Šumperk či Ostředek. Po pádu komunistického režimu začal boom se západními typy BMX kol, které byly technicky na zcela jiné úrovni. Lepší kola ze západních zemích tak v prvních letech po revoluci dost ovlivňovala výsledky BMX závodníků u nás. Nicméně otevřela se možnost závodit na mezinárodních soutěžích, kde Československo a pak Česká republika sbírala cenné úspěchy. Jelikož byl bikros považován za dětský sport, tak úspěchy přicházely hlavně z mládežnických kategorií. Náš nejúspěšnější mládežnický jezdec je určitě Vladislav Khás, který ve své kategorii vyhrál 4krát titul mistra světa, a to v letech 1991, 1992, 1993 a 1994. Jeden titul mistra světa v mládežnickém bikrosu má i Zdeněk Štybar, což je dnes vícenásobný mistr světa v cyklokrosu, mistr České republiky v silniční cyklistice, vítěz klasiky Strade Bianche a vítěz etapy na Tour de France. Z dětského sportu se z BMX stal časem u nás i sport pro dospělé, což odstartoval titulem mistra světa v kategorii PRO René Živný. Na začátku 21. století pak naháněli soupeřům hrůzu jezdci jako Aneta Hladíková či Milan Prokop.

NABÍDKA BMX KOL

BMX freestyle

Později se od BMX závodů odtrhl volnější styl jízdy, ve kterém nejde o rychlost na upravené trati, ale o provádění co nejlepších triků. Freestyle BMX neměl v České republice takový nástup, jako měly BMX závody a začal se spíš objevovat spontánně na skateparcích. České Freestyle BMX asociace byla založena až v roce 1999 a v roce 2015 znovu založena pod názvem Czech Freestyle BMX asociace.  Patrně nejznámější se Freestyle BMX staly díky X-Games. Díky vzrůstající popularitě byl Freestyle BMX zahrnut mezi sporty pro olympijské hry v Tokiu 2020, které však byly kvůli koronaviru Covid-19 o rok odloženy. Freestyle BMX se dále děli podle těchto kategorií:

  • Vert – akrobatická jízda v rampě (minirampa, u-rampa), při které se v časovém limitu získávají body za vykonané triky
  • Flatland – kdo zná cyklistickou krasojízdu, tak přesně ví, o co půjde. U flatlandu se hodnotí akrobatické prvky a triky na rovném povrchu v časovém limitu.
  • Street / Park – asi nejznámější a nejoblíbenější BMX disciplína, při které se provádí a hodnotí triky ve skateparcích, na rampách, zábradlích, schodech, lavičkách a dalších překážkách.
  • Dirtjump / Dirt – při této freestyle BMX disciplíně se na umělé vytvořené trati z hlíny, která obsahuje množství skoků, při kterých se hodnotí složitost a plynulost provedených triků

Jednotlivé disciplíny se často kříží, a tak můžete mít část trati dirtovou, část parkovou. Stejné triky můžete provádět při streetu i dirtu. U BMX kola na Flatland je výhodou, pokud používáte kolo s menším rozvorem kol, díky kterému se kolo lépe ovládá.

 

Doufáme, že jsme vám v tomto článku vysvětlili, co jsou a jak se rozdělují BMX kola a snad jsme váš nahlodali k pořízení jednoho takového typu kola pro sebe nebo vaše blízké.